Wielki Czwartek – Msza Krzyżma Świętego

W Wielki Czwartek o godz. 10.00 delegacja dzieci i młodzieży z naszej parafii brała udział w wyjątkowej Mszy św. którą sprawuje się tylko raz w roku. Przewodniczył jej JE ks. kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, księża biskupi: Jan Szkodoń, Tadeusz Pieronek Jan Zając, Damian Muskus, Grzegorz Ryś oraz kapłani diecezjalni i zakonni naszej archidiecezji.

Msza Krzyżma Świętego to uroczysta liturgia w czasie której obecni wokół biskupa diecezjalnego kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Drugim ważnym elementem jest święcenie olejów: oleju chorych (potrzebny do sakramentu namaszczenia chorych), olej katechumenów (potrzebny dla dorosłych przygotowujących się do przyjęcia chrztu świętego) oraz najważniejszy olej Krzyżma Świętego (potrzebny do sakramentu chrztu, bierzmowania i kapłaństwa). Olej ten jest potrzebny również do poświęcenia kościoła (tzw. konsekracji świątyni). Co dla naszej parafii ma szczególne znaczenie, że olej, który będzie używany do konsekracji naszego kościoła została już przygotowany i poświęcony.

GALERIA ZDJĘĆ>>>.

HOMILIA KS. KARDYNAŁA>>>.