Świeca, która chroni

Święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji Święto Matki Bożej Gromnicznej, to dzień, w którym święcimy świece zwane „gromnicą”. To znak naszego zaufania i powierzenia się Matce Bożej, jako tej, która nas chroni przed gromami. W tym dniu swoje święto miały również dzieci przygotowujące się do Pierwszej Spowiedzi i Pierwszej Komunii Świętej. Na wieczornej Mszy św. miały one w rękach nie gromnice, ale swoje świece chrzcielne, które zapaliły na czas słuchania słów Ewangelii i kazania. Okrążyły wtedy ołtarz i z zapalonymi świecami stworzyły okrąg światła, które ma oświecić ich serca przyjmując dar Komunii Świętej – Pana Jezusa, który jest światłością.

To wydarzenie miało miejsce na prawie 100 dni przed dniem Pierwszej Komunii Świętej. Prosimy o modlitwę za dzieci, rodziców i rodziców chrzestnych, aby dzień Pierwszej Komunii Świętej był dla nich wielkim duchowym przeżyciem.