Słoneczna Italia od kuchni

wola batorska1

Pierwszymi skojarzeniami na hasło „Włochy” są pizza, spaghetti oraz nieśmiertelne rzymskie zabytki. My zaś postanowiliśmy pokazać kraj przybywających do nas pielgrzymów od nieco innej strony. W ostatni wtorek zaprosiliśmy wszystkie Rodziny ŚDM, czyli mieszkańców, którzy zdeklarowali przyjąć pielgrzymów pod swój dach, na kolejne spotkanie szkoleniowe. Tym razem na tapecie była włoska kultura i kuchnia – w teorii i praktyce.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przygotowanej przez Alicję Włodarczyk, podczas której oprócz najważniejszych aspektów kultury włoskiej można było posłuchać o samej Cremonie oraz jej najsłynniejszych zabytkach. Kolejną część spotkania opanowała nasza Sekcja Językowa PKO, która wraz ze wsparciem Wolontariatu Młodych już od wejścia zasypywała przybywających włoskojęzycznymi wyrażeniami. Podczas przygotowanych przez nich warsztatów przybyli poznali najprostsze zwroty, a także przeszli praktyczną naukę obsługi przygotowanych dla nich pomocy językowych – słowniczka polsko-angielskiego i polsko-włoskiego oraz kart komunikacyjnych ułatwiających porozumiewanie się na co dzień. Podzieleni na 7 grup parafianie wykonywali proste zadania i próbowali odnaleźć się w sytuacjach zaaranżowanych przez wolontariuszy.

Kolejna część spotkania, którą poprowadził Mateusz Ochlik, dotyczyła kuchni włoskiej. I jak nie trudno się domyślić, na suchych faktach i opowieściach się nie skończyło – od samego początku oczy uczestników cieszył widok różnego rodzaju włoskich przystawek. Zanim jednak rozpoczęła się degustacja, Rodziny ŚDM otrzymały garść najświeższych informacji logistycznych, dotyczących przyjazdu i pobytu naszych gości. A później… pozostało tylko pochłonąć wszystkie pyszności przygotowane na tę okazję.

Oprócz pomocy językowych, każdy na odchodne otrzymał także książeczkę „Ambasador polskości”, przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych specjalnie na okoliczność ŚDM. Można było także zatrzymać się przy stoisku z gadżetami oraz rozwiać wszelkie wątpliwości, zadając pytania licznie zgromadzonym członkom Parafialnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Pozostaje tylko czekać, aż otrzymane wskazówki i wiedza przydadzą się w praktyce. A to już za niecałe 2 tygodnie!

GALERIA ZDJĘĆ >>>.