Symbole ŚDM w Woli Batorskiej

wola symbole śdm 1Od dawna wiadomo było, że ta noc będzie jedyną i wyjątkową, dlatego też staraliśmy się przygotować do niej jak najlepiej. Z 15. na 16. lipca w naszej parafii odbywała się bowiem Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży – krzyża, który ponad 30 lat temu został podarowany przez Jana Pawła II młodzieży, aby nieśli go na cały świat, oraz ikony Salus Populi Romani, od 2003 r. wędrującej wraz z krzyżem po świecie, aby każdy mógł uczcić Maryję, która właśnie pod krzyżem została nam wszystkim dana za Matkę.

Około godziny 20.00, w eskorcie m.in. samochodu strażackiego OSP Wola Batorska, do naszej miejscowości przybyły Symbole. Wniesione uroczyście przez członków Parafialnego Komitetu ŚDM oraz Wolontariuszy, przez kolejnych 12 godzin czczone były przez parafian w naszym kościele. Po modlitwach księdza Proboszcza oraz młodzieży odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego z rozważaniem fragmentu Ewangelii Św. Jana o potrzebie wywyższenia Syna Człowieczego dla naszego zbawienia.

Zaraz po nabożeństwie odbył się Apel Jasnogórski, podczas którego modliliśmy się także w intencji naszych przyszłych gości. Przedstawiciele grupy z Cremony przesłali nam z tej okazji film, w którym pokazali miejsca swojego przygotowania do ŚDM oraz modlili się w intencji ich dobrego przeżycia wraz z nami.

Po apelu nastąpiło Nabożeństwo Krzyża, podczas którego odnowiliśmy uroczyście przyrzeczenia chrzcielne, a następnie uczciliśmy krzyż Światowych Dni Młodzieży. Każdy obecny mógł dotknąć swoim własnym, przyniesionym z domu krzyżem tej relikwii, przy której od ponad 30 lat modlą się ludzie na całym świecie. Następnie, aby uczcić ikonę Salus Populi Romani – Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego, i zwrócić szczególną uwagę na wezwanie naszej świątyni, odśpiewana została Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

wola symbole śdm 2

Jak przystało na tak niezwykłą okoliczność, o północy odprawiona została Msza Św. w intencji dobrego przygotowania naszej parafii do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży. Przed jej rozpoczęciem została zmieniona liczba dni na naszym liczniku – to już tylko 10 dni! O oprawę Mszy Św. zadbał Parafialny Komitet Organizacyjny wraz z Wolontariatem Młodych.

Od godziny 1.00 we wnętrzu kościoła zapanowały dwa kolory: czerwony i niebieski. Wśród barw promieni Miłosierdzia wystawiony został Najświętszy Sakrament, aby mieszkańcy – w wyznaczonych dla siebie porach – mogli w ciszy adorować Pana Jezusa w obecności krzyża i ikony. Adoracja trwała do 7.00, a zakończyła się śpiewem godzinek oraz wspólnym odmówieniem Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie, po Eucharystii, każdy obecny mógł raz jeszcze uczcić obecne w naszym kościele Symbole i po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia zostały one uroczyście wyprowadzone i wysłane w dalszą podróż.

Dzisiaj Symbole odwiedzały pozostałe parafie Dekanatu Niepołomice. Dla nas wszystkich to olbrzymie przeżycie – móc spotkać się tak blisko z relikwiami, które wędrując po całym świecie świadczą o niezgłębionym Bożym Miłosierdziu. Choć dla wielu była to noc nieprzespana i trudna, to jednak nie mogło zabraknąć naszej obecności na wydarzeniu, które być może nie powtórzy się już nigdy. Podobnie będzie już za 10 dni!

wola symbole śmd

GALERIA ZDJĘĆ >>>
(przywitanie i pożegnanie symboli).

**********************************************

KRZYŻ
Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25.03.1983 – 22.04.1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży: przedstawicieli ruchów i wspólnot, którzy wspólnie odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego.

To właśnie oni poprosili, by papież przekazał im krzyż po zakończeniu obchodów. Ojciec Święty spełnił ich prośbę i w Niedzielę Zmartwychwstania powierzył im Krzyż Roku Świętego, mówiąc:

„Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie.”
św. Jan Paweł II, Rzym, 22 kwietnia 1984

Od 14.04.2014 roku krzyż wraz z ikoną Maryi pielgrzymuje po polskich diecezjach, przygotowując Polskę na Światowe Dni Młodzieży.

Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani
Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek „Wybawicielka Ludu Rzymskiego” sięga  wydarzeń z końca VI wieku, kiedy mieszkańców Rzymu trawiła epidemia dżumy. W roku 590 papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła.
Dziś słynący łaskami obraz Matki Bożej znajduje się w bazylice Santa Maria Maggiore, dokąd rzymianie pielgrzymują w wielu intencjach. Także zwyczajem papieża Franciszka jest rozpoczynanie i kończenie podróży apostolskich „u Matki Bożej Większej”.
Po raz pierwszy na Światowych Dniach Młodzieży Matka Boża w tym wizerunku pojawiła się w roku 2000, kiedy kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata.
Trzy lata później, podczas dnia młodzieży w wymiarze diecezjalnym, papież zachęcał młodych by, przez Maryję, jeszcze bardziej zbliżali się do Jezusa. W Orędziu na Światowy Dzień Młodzieży 2003 wyjaśniał: „Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem. Swoim przykładem, Maryja uczy was utkwienia spojrzenia miłości w Nim, który ukochał nas jako pierwszy.” To podczas tego spotkania papież powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie. W tym geście przekazał też młodzieży swój testament: zawołanie „Totus Tuus”, którego kolejne pokolenia młodzieży uczą się dziś właśnie u stóp Matki Bożej „od Światowych Dni Młodzieży”.

SYMBOLE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W WOLI BATORSKIEJ:

20.00

Przywitanie symboli ŚDM
Liturgia Słowa Bożego „Tak bowiem Bóg umiłował świat”

21.00

Apel Jasnogórski „Jestem, Pamiętam, Czuwam”

22.00

Nabożeństwo Krzyża (przynosimy krzyże), wyznanie wiary i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
„Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie”.

23.00

Nabożeństwo ku czci Matki Bożej
„Matko Boska, za nami wstawiaj się”.

0.00

EUCHARYSTIA
„Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli”.
Czuwanie nocne:
„Kto wytrwa do końca, będzie zbawiony.”

1.00 – 2.00

Borek, Przyborów, Hysne

2.00 – 3.00

Dąbrówka i Zamogilice, Mikoniowiec

3.00 – 4.00

Pagórki, Ruskie, Iglopol

4.00 – 5.00

Wieś, Kępa, Koźlica, Więcierzów

5.00 – 6.00

Tarnówka, Wychylówka, Kolanów

6.00

Nabożeństwo Różańcowe

6.40

Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia
„Serce moje jest miłosierdziem całym”.

7.00

Eucharystia
„Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.”
Pożegnanie symboli

13579723_1230440030341742_44373481_o.png