Chorwacka Noc

wola pl hr

Wielokrotnie w naszej parafii padło już stwierdzenie, że Światowe Dni Młodzieży trwają nadal. W nocy z 26. na 27. grudnia można to było znów odczuć w sposób namacalny. Nasz kościół po raz kolejny wypełnił się obcobrzmiącym gwarem, okrzykami zachwytu oraz wzajemnej życzliwości i otwartości.

Na przełomie starego i nowego roku odbywa się Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez wspólnotę ekumeniczną Taize z Francji. Każde spotkanie ma miejsce w innym europejskim mieście. Bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z wielu krajów. Nasza parafia miała możliwość i ogromną przyjemność przyjąć na nocleg 120 Chorwatów z Zagrzebia i okolic, którzy zmierzali na tegoroczne Taize do Rygi. Wola Batorska była dobrym przystankiem dla oddechu w drodze, a przy tym okazją dla nas wszystkich do przypomnienia sobie lipcowych wyjątkowych przeżyć.

Ok. 21.30 w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia na parkingu przed kościołem zatrzymały się dwa autokary młodych pielgrzymów, na których z wielkim chorwackim transparentem, uzbrojeni w zimne ognie oraz czapeczki czekali już gospodarze, wolontariusze i parafialny komitet, a także członkowie OSP i niezawodny Św. Mikołaj. Powitaniu towarzyszył śpiew kolęd, które już wcześniej przy dźwiękach akordeonu, śpiewaliśmy w kościele, oczekując na przyjazd gości. Po krótkim powitaniu, zaprosiliśmy ich do kościoła, gdzie otrzymali biało-czerwone girlandy.

Po krótkim wstępie i informacjach organizacyjnych przyszedł czas na niespodziankę prosto z nieba. Dla naszych gości mieliśmy przygotowanie mikołajkowe podarki w postaci plecaków ŚDM z pamiątkowymi gadżetami i przewodnikami. Prezenty dosłownie spływały z niebios, bo po specjalnej folii zostały rozesłane wprost z chóru. Radość gości i zaskoczenie były wyraźnie dostrzegalne. Następnie, po koniecznej rejestracji i otrzymaniu identyfikatorów z numerami domów gospodarzy, każdy na Giełdzie Miejsc Noclegowych mógł odnaleźć po numerze swój dom na jedną noc. A w domach… przekonaliśmy się już niejednokrotnie o otwartości naszych parafian, więc życzliwości i smacznych poczęstunków na pewno nie zabrakło.

Po odpoczynku, młodzi pielgrzymi z samego rana spotkali się na Mszy Św. w naszym kościele. Każdy w swoim języku, ale wspólnym głosem, modliliśmy się o to, aby Malutki Jezus rodził się w naszych sercach zawsze, bo tylko wtedy będziemy prawdziwie otwarci i napełnieni miłością. Po odśpiewaniu hymnu ŚDM na zakończenie, nasi goście pożegnali się ze swoimi gospodarzami, aby wraz z reprezentacją komitetu i wolontariatu z Woli Batorskiej wybrać się na zwiedzanie najważniejszych miejsc Krakowa. Pierwszym etapem były Łagiewniki – Sanktuarium Jana Pawła II, gdzie nasi przyjaciele wypełniali specjalnie przygotowane dla nich karty pracy oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w którym zatrzymali się na krótką modlitwę. Następnie autokary przewiozły ich na Rynek krakowski, gdzie mogli podziwiać tradycyjne szopki oraz najbardziej reprezentatywne zabytki w mieście.

Po tych atrakcjach przyszedł jednak czas rozstania, bo wszystko, co dobre, szybko się kończy. Po odprowadzeniu naszych gości do autokarów, wymieniliśmy się zaproszeniami na kolejne wizyty i rewizyty, pomachaliśmy i życzyliśmy owocnego spotkania w Rydze.

Te niecałe 24 godziny dały nam wszystkim pozytywną dawkę energii, motywacji do działania oraz umocniło w wierze, która dla naszych gości stanowiła fundament życia. Swoim świadectwem dali nam dobry przykład. Ich wizyta, mimo że znacznie krótsza, przypomniała najpiękniejsze momenty ŚDM. Zapewnie pół roku temu nikt się nie spodziewał takiej powtórki, dlatego kto wie, co się jeszcze może wydarzyć w Woli Batorskiej…

GALERIA ZDJĘĆ>>>.

polska-chorwacja-crossed-flag-pins.com_