WIELKA NOC – Liturgia Wigilii Paschalnej

Ta Noc była wyjątkowa. Zgromadziliśmy się przed kościołem o godz. 20.00 kiedy było już ciemno. Wtedy rozpoczęła się najpiękniejsza Liturgia w całym roku.

Pierwsza część to poświęcenie ognia, od którego został zapalony Paschał – świeca symbolizująca Chrystusa Zmartwychwstałego. Po uroczystym wniesieniu Paschału do ciemnego kościoła wybrzmiało Orędzie Wielkanocne.

Druga część to Liturgia Słowa, która też jest wyjątkowa. My mogliśmy usłyszeć trzy czytania ze Starego Testamentu oraz jedno z Nowego Testamentu. Symbolicznym przejściem do Nowego Testamentu był śpiew Chwała na wysokości Bogu…

Po Ewangelii i kazaniu rozpoczęła się trzecia część liturgii – Liturgia Chrzcielna, w czasie której poświęcona została woda do chrztu przez zanurzenie w niej Paschału.

Po pokropieniu, który przypomniał nam nasz chrzest rozpoczęła się czwarta część, czyli Liturgia Eucharystyczna.

Całe nasze wieczorne świętowanie zakończyła Procesja rezurekcyjna, w której obwieściliśmy całej Woli Batorskiej, że Chrystus Zmartwychwstał!

GALERIA ZDJĘĆ>>>.