ŚDM na Dniach Niepołomic

śdm

Podczas tegorocznych XXIV Dni Niepołomic, pośród różnorakich stoisk i atrakcji można było odnaleźć również miejsce szczególne – stoisko promujące inne ważne wydarzenie, którym są Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Niebieski, całkiem duży namiot, a wokół niego wolontariusze ubrani w koszulki z oficjalnym logo ŚDM, przyciągali uwagę zaciekawionych ludzi w różnym wieku – od maluchów aż po ich dziadków. Partnerem całej akcji był Gość Niedzielny, którego obecność została zaznaczona poprzez przekazanie symbolicznych upominków dla odwiedzających stoisko.

Było to pierwsze działanie promocyjne podjęte wspólnie przez młodzież z parafii należących do Dekanatu Niepołomickiego. W sobotę i w niedzielę od rana aż do wieczora przy stoisku dyżurowali liderzy przygotowań parafialnych, Ksiądz Koordynator Dekanalny, a także wolontariusze z poszczególnych parafii. To właśnie oni – pogodni (mimo niepogody) i uśmiechnięci udzielali informacji na temat Światowych Dni Młodzieży, odpowiadali na pytania zainteresowanych oraz rozprowadzali wśród uczestników Dni Niepołomic setki różnego rodzaju ulotek informacyjnych. Dodatkowo zachęcali oni do zakupu oficjalnych gadżetów ze sklepiku Światowych Dni Młodzieży. Dochód z ich sprzedaży został w całości przekazany na akcję „Bilet dla Brata”, która ma na celu częściowe sfinansowanie przyjazdu i pobytu w Krakowie w 2016 roku osób z państw tzw. dawnego Bloku Wschodniego (m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Kazachstanu czy Gruzji). Największym zainteresowaniem jednak cieszył się konkurs o bardzo znaczącym tytule „Co wiem o ŚDM”, mający na celu przede wszystkim sprawdzenie, ale także uzupełnienie wiedzy jego uczestników na temat corocznych Dni Młodzieży. Oczywiście była to też szansa, na zdobycie całego pakietu cennych gadżetów.

Samo pojawienie się stoiska podczas tak dużej imprezy masowej, jaką są Dni Niepołomic miało na celu zwrócenie uwagi jak największej ilości mieszkańców oraz gości na temat Światowych Dni Młodzieży. Również ważną częścią działań osób zaangażowanych w obsługę punktu było uświadamianie ludziom faktu, że ŚDM to nie jest jakiś drobny epizod, który odbędzie się w bliżej nieokreślonej przyszłości, ale wręcz odwrotnie – mówimy o konkretnym, ogromnym wydarzeniu, które będzie miało miejsce już za 14 miesięcy u nas i zaraz obok nas.

Przygotowania do ŚDM są związane z działaniami podejmowanymi już od ponad roku na szczeblu centralnym, a od kilku miesięcy na poziomie parafialnym oraz dekanalnym. I najważniejsze w tym wszystkim jest to, że każdy może się w te dzieła włączyć – swoim zaangażowaniem, poświęceniem wolnego czasu, pomysłami i kreatywnością wspomagać pracę przede wszystkim Parafialnych Komitetów Organizacyjnych. Potrzeba dużo zapału,  entuzjazmu i odwagi. Nie bez powodu Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w 2013 roku w Rio de Janeiro powiedział „idźcie zrobić raban w Kościele”. Dzisiaj brzmi to jak wyzwanie dla nas wszystkich – młodych ciałem i młodych duchem, którzy jesteśmy gospodarzami tak wspaniałego wydarzenia. Szczególną zaś odpowiedzialność, za obecne działania czują wszyscy ci, którzy już są zaangażowani w przygotowania. To oni przecież swoją postawą mają dawać przykład, przekonywać i zachęcać, że warto się zainteresować, zaangażować. Liczy się każdy, nawet najmniejszy gest życzliwości. A właśnie takim pięknym gestem, który może zostać wykonany przez absolutnie każdego, jest przede wszystkim modlitwa w intencji przygotowań, przygotowujących, a także pielgrzymów, którzy przyjadą do nas w lipcu 2016 roku.

Dlatego też czas najwyższy wziąć się do pracy. W parafiach naszego dekanatu już wystartowaliśmy, od jakiegoś czasu odbywają się różne wydarzenia, takie jak choćby wprowadzenie kopii symboli ŚDM do kościołów, Sztafeta Modlitwy, nabożeństwa, adoracje, spotkania formacyjne, spotkania tematyczne przy filmach, na przedstawieniach czy wycieczkach. Można się spodziewać, że będzie ich coraz więcej – tak, aby każdy mógł znaleźć to, co będzie mu odpowiadało i w czym będzie chciał wziąć udział. Poza tym przygotowania muszą nabrać tempa i stać się jeszcze bardziej widoczne, dlatego też coraz więcej działań będziemy organizować wspólnie (w ramach dekanatu), ponieważ im więcej osób gotowych pracy, tym więcej będzie można zdziałać.

Niemniej jednak nic wielkiego nie osiągniemy polegając jedynie na własnych siłach. Dlatego tak ważne jest zawierzenie całego dzieła Panu Bogu i Matce Najświętszej, a także wstawiennictwu szczególnych Patronów Światowych Dni Młodzieży 2016 – świętej Siostrze Faustynie oraz świętemu Janowi Pawłowi II. Jeżeli Oni będą nas wspierać, to każde działanie będzie wielką radością i żadne trudności nie będą nam straszne.

Anna Kowanetz
Lider ŚDM Kraków 2016 dekanatu Niepołomice

GALERIA ZDJĘĆ>>>.