Multi-kulti czyli niedziela z ŚDM

IMG_1898

Czy wiecie, gdzie leży Kiribati albo ilu mieszkańców ma Nauru? Pewnie nie, ale dzisiejszy dzień był doskonałą okazją, aby się takich rzeczy dowiedzieć. Niedziela 28-go lutego wpisała się w ŚDM-owy kalendarz Woli Batorskiej jako kolejna odsłona akcji „Obiegnijmy świat modlitwą” – wyjątkowa, bo bardzo międzynarodowa. Jak nie trudno się domyślić, modliliśmy się za kraje leżące w Australii i Oceanii. Chociaż do kontynentu należy tylko 14 państw, to chyba nadal większość z nich pozostaje dla nas zupełną zagadką.

Zaraz po wejściu do kościoła można było odczuć międzynarodowy klimat. Na ścianach zawisły narodowe flagi Australii oraz flagi ŚDM w czterech językach. Nie obeszło się również bez kangurów, które przyglądały się nam sprzed ołtarza. Największą furorę zrobiło jednak logo ŚDM zbudowane przez naszych wolontariuszy z niemal 1000 klocków! Tradycyjnie podczas Mszy Świętych każdy wylosował charakterystyczny australijski znak drogowy Uwaga kangur! z nazwą  państwa, za które miał dziś odmówić modlitwę.

Gwoździem programu dzisiejszej niedzieli z ŚDM była wizyta Ambasadorów ŚDM – Asi Wichowskiej z Polski oraz Ezequiela Ifran z Argentyny, którzy współpracują z Komitetem Organizacyjnym ŚDM w Krakowie i przyjechali, aby podzielić się z nami swoim świadectwem i przeżyciami związanymi ze spotkaniem młodych. Podczas Mszy o 8.00, 10.00 oraz 11.30 opowiadali naszym parafianom, jak ważne dla pielgrzymów jest otwarcie domów przez gospodarzy, o ile lepiej jest im przeżywać spotkanie z Panem Bogiem i młodymi, kiedy otoczeni są gościnnymi i życzliwymi ludźmi – nie zaś luksusami, czy nadzwyczajnymi warunkami, których zupełnie nie oczekują. Ezequiel, dwudziestojednoletni Argentyńczyk, dzieląc się swoim świadectwem przyznał, że ŚDM to także moment rozeznania wielu powołań i po 6 miesiącach w Polsce ma zamiar wrócić do swojego kraju i w sierpniu wstąpić do seminarium. Z uśmiechem obiecał także pozdrowić od nas papieża Franciszka – swojego rodaka. Nasi goście poprosili o modlitwę za wszystkich pracujących przy dziele Światowych Dni Młodzieży oraz wyrazili zaskoczenie i podziw dla ilości działań podejmowanych w Woli Batorskiej przed spotkaniem młodych. Na zakończenie odmówiliśmy wspólnie oficjalną modlitwę ŚDM. Już dziś w naszej parafii jest więc coraz bardziej multikulturalnie – a już nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć, jak będzie w lipcu!

GALERIA ZDJĘĆ>>>.

obiegnijmy - australia