FUNKCJONOWANIE PARAFII W CZASIE EPIDEMII

   Bracia i siostry w oświadczeniu  Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski  czytamy:

   „3. Pozostawanie przez dłuższy czas w ścianach rodzinnego mieszkania czy domu wielu z nas doświadczać może jako uciążliwą separację i pozbawienie społecznych relacji, zawodowej aktywności, rekreacji czy życia kulturalnego. Ten trud to dziś jednak bardzo konkretny przejaw i wymóg naszej miłości bliźniego, odpowiedzialności i patriotyzmu. Dlatego zwracamy się do wszystkich, wierzących i niewierzących, młodszych i starszych, o dalsze cierpliwe podejmowanie tego szlachetnego wysiłku, w formie określonej przez władze publiczne. Pragniemy też zauważyć, że wielu z nas nie może dziś schronić się w zaciszu swojego domu, bo pełni publiczną służbę w szpitalach, gabinetach lekarskich, karetkach pogotowia, na posterunkach, czy w sklepach. Pozostając w domach, wspieramy ich oraz ich poświęcenie.”

   Wielki Post to czas ofiary i poświęcenia, w tym roku, w obecnej chwili bardzo boleśnie to przeżywamy. Bardzo może zaboleć niemożliwość uczestniczenia w liturgii Mszy Św. w kościele, ograniczona liczba nawet rodziny na pogrzebie, czy utrudnienia w możliwości spowiedzi. Parafia istnieje i działa w tym trudnym czasie i zwracamy się do Was z prośbą o modlitwę. Codziennie o godz. 17.00 trwa godzinna adoracja Najświętszego sakramentu. Rano jest Msza Św. Wszyscy możemy w niej duchowo uczestniczyć. Zbliżają się Święta, które zapamiętamy na długie lata. Bliższe szczegóły będą podane dla parafian ponieważ liczymy na Waszą duchową łączność.

   Dzisiaj wiemy że we Mszy Św. nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób. Bardzo proszę o podporządkowanie się zarządzeniu dla wspólnego dobra i bezpieczeństwa nas wszystkich. Zapraszamy tylko zamawiających Mszę Św. , nie muszą przychodzić ale mogą, z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Bardzo proszę nie stawiać nas księży w sytuacji kiedy trzeba wypraszać z kościoła lub zabraniać wejścia, nie jesteśmy „milicjantami” i nie chcemy się w nich bawić, ograniczenia liczby wiernych to dla nas ciężki szok, ale wymaga tego miłość bliźniego i posłuszeństwo biskupowi, które ślubowaliśmy w czasie święceń. Msze św. odprawiamy zgodnie z zamówionymi intencjami.

   Ci którzy chcą skorzystać z sakramentu pokuty mogą to zrobić przed Mszą Św. poranną lub w czasie Adoracji , należy jednak spojrzeć czy nasza obecność nie przewyższa liczby 5, jeśli tak to poczekajmy na zewnątrz. W Wielkim Tygodniu nie będzie spowiedzi parafialnej dlatego korzystajmy już teraz.

Ci którzy obawiają się o zdrowie ( mają do tego pełne prawo) mogą odłożyć spowiedź na     „ dogodny czas” – okres Komunii Św. wielkanocnej trwa do 7 czerwca.

Pilne sprawy kancelaryjne załatwiajmy najpierw telefonicznie.

   Środki masowego przekazu informują jak wielkie zagrożenie stanowi wirus dla ludzi chorych i w podeszłym wieku. Bardzo proszę was o pozostanie w domach i podporządkowanie się zaleceniom władzy, dla własnego dobra, dobra rodziny, i dobra nas wszystkich. Dyskusje w sklepach i pod kościołem, debatę nad tym „jak powinno być” i „co to będzie” odłóżmy na potem. Z Bożą mądrością dbajmy o życie, Pan Bóg nas uchroni ale wtedy gdy wykorzystamy Jego dar mądrości i cnotę roztropności.  Dziękujmy Bogu za każdy dzień i unikajmy kontaktów byśmy mogli przeżyć następny.

Śledźmy z uwagą informacje księży biskupów, czytajmy prasę katolicką w wydaniu internetowym i dobrą książkę, korzystajmy ze środków masowego przekazu łącząc się z papieżem Franciszkiem i całym Kościołem.

                                                                                 Ks. proboszcz Wojciech Guzik