„Młodzi już tacy są”

wolontariat młodcyh 20173Często słychać, również w naszej społeczności, głosy narzekania na młodzież, że oni już tacy są. Na udokumentowanie tej tezy jest zawsze wiele negatywnych przykładów. Czy jest to jednak obraz prawdziwy?

Jest taka grupa w naszej parafii: WOLONTARIAT MŁODYCH, która jest owocem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Ważnym bodźcem dla ich działalności była rewizyta u pielgrzymów, którzy gościli w naszej parafii podczas ŚDM. Wspólny wyjazd z przedstawicielami rodzin i parafialnego komitetu, spotkanie naszych przyjaciół w diecezji Cremona, wspólna Eucharystia z bp Antonio (bpem Cremony) i wiele wartościowych chwil i spotkań były zaczynem do podjęcia wspólnej pracy, która jest owocem Światowych Dni Młodzieży w Woli Batorskiej.

Na liście Wolontariatu Młodych widnieją 22 osoby. Przy różnego rodzaju akcjach i wydarzeniach uczestniczyło ich ponad 30. Stałym punktem były comiesięczne spotkania w trzeci piątek miesiąca: Msza Święta z Nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia prowadzonym przez młodych i spotkanie formacyjno-organizacyjne (w ciągu roku odbyło się 8 takich spotkań). Każdy z Wolontariuszy miał założoną Kartę Wolontariusza, gdzie zapisywane były wszystkie działania z rozliczeniem godzinowym.

wolontariat młodych 20171Działalność Wolontariatu Młodych obecna jest w kilku przestrzeniach:

1. Duchowym i Formacyjnym:
– Comiesięczne spotkania
– HOLY WINS – różaniec ze świętymi w Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych
– ŚWIATOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA – PODRÓŻ DO GHANY, czyli spotkanie z wolontariuszką Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”
– MODLITWA O POKÓJ – Modlitwa za kraje dotknięte konfliktami zbrojnymi – wydarzenie na wszystkich niedzielnych mszach św.
– Przygotowanie i prowadzenie Adoracji w Ciemnicy i Przy Grobie Bożym
– Przygotowanie i prowadzenie cotygodniowych spotkań formacyjnych dla dzieci „Między nami Aniołami”

2. Kulturowym i Ewangelizacyjnym:
– DZIEŃ PAPIESKI – włączenie się w Ogólnopolskie święto
– ŚDM. JESTEŚMY RAZEM – udział w spotkaniu dziękczynnym na Tauron Arenie
– ŚW. MIKOŁAJ DLA DZIECI – przygotowanie paczek i wydarzenia – spotkania św. Mikołaja z najmłodszymi parafianami
– ŚWIATOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA w GIMNAZJUM – czyli promocja idei wolontariatu w Społecznym Gimnazjum w Woli Batorskiej
– Przyjęcie i organizacja czasu dla 150 młodych Chorwatów, którzy w drodze na Taize w Rydze spędzili w Woli Batorskiej jedną noc (u rodzin) i jeden dzień
– LEDNICA – udział w Ogólnopolskim spotkaniu młodych na Polach Lednickich
– ODPUST PARAFIALNY – przygotowanie i pomoc w pikniku

3. Charytatywnym:
– WYLOSUJ ANIOŁA – własnoręcznie wykonane kartki świąteczne dla dzieci z jednego oddziału Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu
– WOLA BATORSKA W WIELKIM POŚCIE POMOGA”:
a) „Pieluszka dla Maluszka” – zbiórka pieluch na rzecz Fundacji „Małych Stópek” dla dzieci, które zagrożone aborcją miały radość się urodzić – finał akcji przypadał 25 marca – w dzień Świętości Życia. Zebrano 367kg pieluch, czyli: 208 paczek = 12816 szt.
b) „Daj włos” – zbiórka włosów na rzecz Fundacji „Rak’n’roll” dla kobiet po chemioterapii – zebrano w dwa dni akcji: 12 dziewcząt oddało swoje włosy
c) „Pomocna dłoń” – zbiórka żywności dla potrzebujących rodzin z naszej parafii – obdarowano 40 rodzin kilkudziesięciokilogramowymi paczkami

Jak widać – młodzież nie jest taka zła, jak czasami opisują je nasze rozmowy – trzeba dać im tylko miejsce, w którym będą mogli się pięknie rozwijać. Może więc Wolontariat to jest właśnie to!

wolontariat młodych 2017