Wielki Piątek – Chrystus ukrzyżowany

Wielki Piątek jest jedynym dniem, kiedy nie odprawia się Mszy Świętej. Cała uwaga skupia się na krzyżu. Krzyżu, który nie jest znakiem przegranej, ale – wręcz przeciwnie – zwycięstwa. Podczas dzisiejszego kazania mogliśmy usłyszeć, jak traktuje się obecnie krzyż. Znak, którego coraz częściej się wstydzimy, który chowamy, który jest powodem wyśmiania od innych. Lekceważony, umieszczony w niegodnych mu miejscach. Jeszcze niedawno krzyż był znakiem manifestacji wiary, który ku radości wiernych, z nadzieją na lepsze wracał w miejsca publiczne. Ale czy dziś jest on tam nadal? Mogliśmy również usłyszeć słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, które padły podczas Mszy Św. w Zakopanem u stóp gór polskich – Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. 

Krzyż jest centralnym elementem tegorocznego grobu pańskiego w naszym kościele. Jest on tłem dla Najświętszego Sakramentu, umieszczony na podwyższeniu, góruje nad wiernymi. Między kolorami bieli i czerni, symbolizującymi światło i ciemność, znaleźć można też czerwoną wstęgę – jako symbol przelanej krwi Chrystusa, ale i zwycięstwa. W grobie znajduje się również bardzo aktualne nawiązanie do katastrofy, która uderzyła w ostatnich dniach w chrześcijańską społeczność Europy i Francji, a także w dziedzictwo kulturowe naszego kontynentu – pożaru katedry Notre Dame w Paryżu. Słowa Pana Jezusa, odnoszące się do Jego śmierci i Zmartwychwstania, dopełniają swoim brzmieniem to wydarzenie.

DSCN4611