Ześlij Ducha! – czyli LEDNICA 2015

loJuż w piątek o 5.30 młodzież z naszej parafii razem z młodzieżą z Szarowa wyjechała na coroczne spotkanie młodych na Polach Lednickich. To największe w Polsce spotkanie młodego Kościoła zgromadziło w tym roku ponad 80 000 ludzi. Delegacja młodzieży z naszej parafii z roku na rok jest coraz większa. W tym roku było ich 23 osoby.

Plan wyjazdu obejmował po drodze wizytę w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski na Jasnej Górze. Przystankiem pierwszego dnia było Sanktuarium w Licheniu, gdzie okazja była nawiedzić Las Grąbliński i miejsce objawień Matki Bożej. Był to również czas odśpiewania Koronki do Bożego Miłosierdzia. O godz. 19.00 wspólna Msza św. w Licheńskiej Bazylice razem z wieloma innymi grupami z całej Polski zmierzającymi na Lednicę.

W sobotę z samego rana wyruszyli przez Gniezno do miejsca, gdzie miał odbyć się chrzest Mieszka I – do chrześcijańskich źródeł Polski. To właśnie tam od 19 lat odbywają się spotkania młodych zainicjowane przez dominikanina o. Jana Górę.

Wielki upał, mocne słońce i wszędobylski kurz – to cechy charakterystyczne tegorocznego spotkania. Oprócz tego temat Ducha Świętego wpisujący się w trzyletni czas przygotowania do 1050 rocznicy chrztu Polski.

Tegoroczny plan spotkania przedstawiał się następująco:

17.00 – Oficjalne rozpoczęcie Spotkania
17:45 – Część I – „ZIEMIA”
To moment kiedy na Polach Lednickich rozsypana została ziemia z miejsc zamieszkania uczestników spotkania. Znalazła się i ziemia z Woli Batorskie. Potem uczczenie ziemi przez dotknięcie jej swoim czołem.
18.30 – Część II- „WODA”
19.00 – EUCHARYSTIA
Przewodniczył jej Przewodniczący Episkopatu Polski apb Stanisław Gądecki, a kazanie wygłosił apb Wojciech Polak, Prymas Polski. Mszę św. koncelebrowało ponad tysiąc księży.
21.15 – Nałożenie rąk
To jeden z piękniejszych momentów tegorocznej Lednicy. Najpierw obecni biskupi włożyli ręce na wszystkich kapłanów, a potem kapłan i na wszystkich uczestników spotkania. To „wylanie” Ducha Świętego było celem i sensem spotkania nad Lednicą.
21.45 – Część III – „OGIEŃ”
Przywiezienie ognia z Ostrowa Lednickiego oraz Przesłanie Ojca Świętego Franciszka do zgromadzonej młodzieży

[wpyt_profile2]ei0L8YOtChI[/wpyt_profile2]

22:45 – Część IV – „WIATR”
23:00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
23:45 – Wybór Chrystusa

Jaka młodzież wróciła z Lednicy? Na pewno zmęczona i ukurzona, ale przede wszystkim bogata w przeżycie, które teraz będą owocować!

Kilka filmowych ujęć tegorocznej Lednicy:

[wpyt_profile2]LSndXiuj34U[/wpyt_profile2]

[wpyt_profile2]NRm5Zqt4giQ[/wpyt_profile2]